Posejnele to świetna baza wypadowa do krótkiego wypadu zagranicę (Litwa), ale i trochę dłuższego. W zasięgu kilkugodzinnej podróży samochodem znajdują się m.in. Ryga, Tallinn, a przy niewielkiej pomocy promu także Helsinki.

Podróż do Rygi zajmie nam około 5 godzin. Po 400 kilometrach – po drodze możemy zatrzymać się w Kownie – docieramy do stolicy Łotwy. Na zwiedzenie najważniejszych miejsc w Rydze z powodzeniem wystarczy nam 1 dzień. Większość atrakcji Rygi zwiedzimy  pieszo. Centralny punkt to wpisane na listę światowego dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego UNESCO Stare Miasto w Rydze.

Z Rygi do Tallinna prowadzi niezwykle malownicza droga (E67/A1) wzdłuż morza. Momentami jedziemy niemalże samym brzegiem. Wystarczy zatrzymać się na przydrożnym parkingu by mieć takie widoki.

Do Tallinna docieramy po ok. 4 godzinach (300 km). Stolica Estonii oferuje olbrzymią ilość atrakcji turystycznych. Już sama przepiękna starówka kryje w sobie wiele niezwykłych miejsc. Jednym z nich  jest  najstarsza w Europie czynnie działająca apteka (działa od średniowiecza!). Nawet jeśli jesteśmy zdrowi, warto wejść do środka i zobaczyć czym leczono się dawniej (apteka oprócz sprzedaży aktualnych leków, pełni też funkcję muzealną).

Będąc w Tallinnie warto poświecić więcej niż 1 dzień na poznanie jego wszystkich uroków. A jeśli będziemy mieli jeszcze jeden dodatkowy , to warto udać się promem do Helsinek (już bez samochodu, chyba, że chcemy jechać dalej, w głąb Finlandii).  W Helsinkach na pewno jest więcej muminków niż Tallinnie. Jest też wyjątkowy, wykuty w skale kościół. Ale czy Helsinki mają więcej uroku niż Tallinn? To warto ocenić samemu!

Open